Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby
Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz 'Przejdź do serwisu', prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest GO-MEDIA, z siedzibą ul. Stanisława Betleja 12 lok 10, 35-303 Rzeszów, VAT-ID: PL792-209-42-66.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: gomedia@interia.pl.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Netsprint S.A., Google LLC, Stroer Digital Operations sp. z o.o., w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do GIODO gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
klikmapa.pl
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
INNI O TATARACH - TATARZY O SOBIE

STUDZIANKA-PRZESZŁOŚC I TERAŹNIEJSZOŚC

menu

  1. Strona Główna
  2. Dodaj do Ulubionych

księga gości

  1. Ksiega Gości
  2. Dodaj do Księgi

mój avatar


INNI O TATARACH - TATARZY O SOBIE

1. Dr Ali Miśkiewicz (ur. 1945 r.), Tatar polski, historyk dziejów najnowszych, adiunkt w Pracowni Badań nad Dziejami i Kulturą Regionu Instytutu Historii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku: "Należy przełamać pewną barierę psychologiczną, ciążącą od dawna na czytelniku polskim, dla którego Tatarzy byli zawsze uosobieniem zła i w których widzieli odwiecznych wrogów Rzeczypospolitej. Dzięki licznym publikacjom powojennym o problematyce tatarskiej, społeczeństwo polskie zaczęło poznawać ten problem od zupełnie innej strony”.

2.Prof. Benedykt Dybowski (1855-1928), podróżnik, agronom, lekarz, prof. zoologii: „Ludzie wysokiej uczciwości, brzydzący się kłamstwem i obłudą, szczerzy, otwarci, stali w przyjaźni, uczynni i ofiarni”. [w:] B. Dybowski „Pamiętnikiod r. 1862 począwszy do r. 1878”, Wyd. 1950 r.

3. Leon Szumski, powstaniec z 1830 r., oficer 3 Pułku Ułanów WP: „Byli to ludzie bardzo zacni, dobrzy żołnierze, serdeczni koledzy, a nade wszystko, kraj w którym się zrodzili, miłujący”. [w:] L. Szumski „Wspomnienia o trzecim pułku ułanów wojska polskiego, spisał oficer tegoż pułku”, Kraków 1892,s. 83.

4.Tadeusz Korzon (1839-1918),
historyk, badacz dziejów Polski II poł. XVIII w., historii wojen i handlu, członek Akademii Umiejętności: „ (...) nikt się na nich nie skarżył, i upatrywano zdatność i ochotę do służby wojskowej w lekkiej kawalerii, i przyznawano im prawa stanu szlacheckiego”.[w:]T. Korzon „Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta (1764-1704)”, Kraków 1885, t. I, s. 217.

5.Jędrzej Kitowicz (1728-1804, ksiądz, pamiętnikarz, konfederat barski: „Tatarowie albowiem – kochając się w trzeźwości i oszczędności – nie wpadają w potrzebę krzywdzenia innych żołdem”. [w:] J. Kitowicz „Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III”, Wrocław 1951, s. 324.

6.Prof. Walerian Charkiewicz:
„(...) ich wielkie przywiązanie do Polski, zdrowe ambicje, wybitna inteligencja, oraz zdolności do łatwego nawiązania łączności ze światem muzułmańskim, tworzą z nich siłę, która nieraz może się przydać Polsce”. W. Charkiewicz „Azja, mistyczna Azja” [w:] „Słowo” z 11 VIII 1932 r., nr 194.

7. Smail – Aga Czemelowicz, wybitny publicysta i przywódca muzułmanów serbskich w Bośni i Hercegowinie. Podczas pobytu w Warszawie 23 marca i w Wilnie 24 marca 1934 r., stwierdził: „Tatarzy polscy są najbardziej lojalnymi i oddanymi obywatelami swego państwa” Leon Kryczynski „Tatarzy polscy a Wschód muzułmański” [w:] „Rocznik Tatarski”, t. II, Zamość 1935, s. 123.

8.Leon Najman-Mirza Kryczyński (1887-1939), Tatar polski, mgr prawa, sędzia Sądu Okręgowego w Wilnie, w latach 1932-1934 wiceprezes Sądu Okręgowego w Zamościu, a w latach 1935-1939 wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdyni, redaktor naczelny „Rocznika Tatarskiego”: „(...) dyplomacja polska wykorzystywała muślimów litewskich w stosunkach politycznych z Tatarami i Turcją (...) usługi oddawali Rzeczypospolitej poszczególni Tatarzy litewscy znajomością języków wschodnich, arabskiego i tureckiego (...).(...) swoje misje dyplomatyczne wykonywali oni umiejętnie i skutecznie”. „Ich obecność przeważnie wyjaśnia sympatię do muzułmańskiego Wschodu, która aż do naszych czasów pozostała w szerokich warstwach społeczeństwa polskiego. Polscy Tatarzy są tą spójnią, która węzłami krwi łączy polskie społeczeństwo ze światem Islamu”. [w:] L. N. M. Kryczyński „Tatarzy polscy a Wschód muzułmański” [w:] „Rocznik Tatarski”, t. II, Zamość 1935, s. 44,120.

9.Prof. Stanisław Ossowski (1897-1963), socjolog, teoretyk kultury, estetyk i metodolog nauk społecznych, i Łódzkiego: „(...) mongolskie pochodzenie szlachty tatarskiej na Litwie w niczym nie umniejsza sympatii, jaką ogół polski ku niej żywił, a niekiedy nawet dodawało jej specjalnego uroku”. [w:] S. Ossowski „Więź społeczna i dziedzictwo krwi”, Warszawa 1948, s. 156.

10.Olgierd Najman-Mirza Kryczyński (1887-1941/1942), Tatar polski, mgr prawa, prokurator Sądu Okręgowego w Wilnie, a od 1932 r. prokurator Sądu Najwyższego w Warszawie, przewodniczący Rady Centralnej Związku Kulturalno-Oświatowego Tatarów RP: „(...) Polskę za swą przybraną ojczyznę uważają i jej wiernymi synami się mienią i są nimi bezspornie”. O. N. M. Kryczyński „Ruch tatarski w Polsce” [w:] „Gazeta Warszawska” nr 134 z 5 V 1933 r.

11.Prof. Jan Reychman (1910-1975),
orientalista i historyk, badacz stosunków Polski ze Wschodem muzułmańskim, od 1955 prof. UW, redaktor „Rocznika Orientalistycznego” oraz „Przeglądu Orientalistycznego”: „Muślimowie polscy byli wiernymi synami swej nowej ojczyzny, której służyli krwią i pracą”. [w:] J. Reychman „Mahomet i świat muzułmański”, Warszawa 1958, s. 276.

12. Walerian Bujnowski, historyk, regionalista: „Moralność ludności tatarskiej jest bardzo wysoka, uczciwość i sumienność ich może służyć za wzór dla wszystkich” [w:] W. Bujnowski „Powiat Sokólski – jego przeszłość i stan obecny”(msps), Warszawa 1939, s. 87.

13. Krystyna Andrzejewska
, pracownik Sokólskiego Ośrodka Kultury w Sokółce: „Są to ludzie zazwyczaj spokojni, raczej zamknięci w sobie, chociaż bardzo serdeczni i życzliwi. Stosunek ich do sąsiadów oraz ludzi przyjezdnych jest zazwyczaj przyjazny. Cierpliwie o zasadach swojej religii”. K. Andrzejewska „Ich ojczyzną jest Polska” [w:] „Białostocki Informator Kulturalny” 1980, nr 1, s. 37.

14.Inż. Wassan-Girej Dżabagi, muzułmanin kaukaski (emigrant), dziennikarz, redaktor naczelny „Przeglądu Islamskiego” oraz „Orientu”: „Łączy ich (Tatarów polskich) pamięć wspólnego pochodzenia (...), wspólna religja muzułmańska, oraz – ambicja”. O islamie mówił jako o religii: (...) tolerancyjnej, wolnej od wszelkiego rytualizmu, klerykalizmu, humanitarnej i demokratycznej’. [w:] L. N. M. Kryczyński „Tatarzy polscy a Wschód muzułmański” [w:] „Rocznik Tatarski”, t. II, Zamość 1935, s. 118.

15.Bohdan Achmatowicz
, adwokat Sądu Okręgowego w Wilnie, członek komisji prawniczej Muzułmańskiego Związku Religijnego: „Pamiętajmy, że nie ilość, lecz jakość stanowi o wartości naroda”. B. Achmatowicz [w:] „Życie Tatarskie” 1934, nr 1, s. 2.

16.Dr Piotr Borawski (ur. 1951 r.), historyk, adiunkt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: „(...) do ostatka w sprawie kraju wiernie służyli. (...) Potrzeba oddać sprawiedliwość wszystkim rodzinom bez wyjątku, że ta naturalizowana w kraju szlachta nowa, przywiązała się skutecznie do swej ojczyzny, z zapałem ją pokochała i z nieposzlakowaną wiernością jej służyła” [w:] P. Borawski „Tatarzy w dawnej Rzeczypospolitej”, Warszawa 1986, s. 245-246.

17.Tadeusz Czacki (1765-1813), działacz społ. i oświat., historyk, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie: „(...) żaden z Tatarów nigdy nie był szpiegiem lub zdrajcą”. [w:] J. Talko-Hryncewicz „Muślimowie, czyli tak zwani Tatarzy litewscy”, Kraków 1924, s. 25.

18.Por. Wiaczesław Barsegow-Pławiński, dowódca szwadronu tatarskiego 13 Pułku Ułanów Wileńskich, tak oto wspominał swoich podwładnych: „W warunkach pokojowych Tatarzy wyróżniali się dużą subordynacją i zdolnościami do jazdy konnej i dżygitówki. Świeżo zmobilizowani Tatarzy – rekruci na ujeżdżalni czuli się doskonale. Galopujący koń na lonży czy na prostej lub dżygitówka nie nastręczały im specjalnych trudności. Jeśli któryś uczepił się siodła konia galopującego – nie puścił, aż się nań wdrapał. Chętni i posłuszni byli zapatrzeni z ufnością w dowódców”. W. B. Pławiński „Tatarzy polscy 13 Pułku Ułanów Wileńskich w 1939 r.” (msps), Warszawa 1976, s. 1.

19.Prof. Julian Talko-Hryncewicz (1850-1936), antropolog i etnograf, lekarz, prof. UJ oraz Uniwersytetu Wileńskiego, członek PAU: „(...) mają dużo ambicyj. Na punkcie honoru są drażliwi, używają opinji uczciwych, pracowitych, zapobiegliwych i czystych”. Wszędzie odznaczają się Tatarzy wielką pracowitością i sumiennością”. (...) nie słychać było, aby któryś z urzędników t. z. Tatarów był szpiegiem, denucjował , brał łapówki, sprzeniewieżył powierzoną sobie kwotę pieniężną. Każdy z nich dla kawałka chleba spełniał swój obowiązek starannie (...)”. J. Talko-Hryncewicz „Muślimowie, czyli tak zwani Tatarzy litewscy”, Kraków 1924, s. 25.

20.Amurat Azulewicz, Tatar ze Studzianki (woj. lubelskie), za czynny udział w powstaniu styczniowym zesłany na Syberię, skąd wrócił po 15 latach na skutek amnestii w 1878 r. Na pytanie, po co wrócił do Studzianki, odpowiedział, że: „(...) pozostawił tutaj cały majątek, a mianowicie trzy arszyny polskiej ziemi, na której pragnie umrzeć”. L. Kryczyński „Przyczynek w sprawie stosunku Tatarów litewskich do powstania 1863 r.” [w:] „Rocznik Tatarski”, t. I, Wilno 1932, s. 262.


Wybrał Sławomir Hordejuk

Napoleone 21/01/2008 21:16:47 [Powrót] Komentuj